Çocuklar, söylediklerinizi değil yaptıklarınızı yaparlar    29/12/2009 19:44:29
Çocuk daha doğmadan ailesinin etkisine girer. Doğumla birlikte ailesiyle etkileşimi hızlanır. Kişiliğinin büyük çoğunluğu, ailede yaşanan etkileşimlerin üzerine inşa olur. Aile ile etkileşimin en önemli unsuru da model olmaktır. Yani sözlü olarak ifade edilen bir husus, ebeveyn tarafından uygulanan hususlara göre daha az etkileyici özelliktedir. Eğer ebeveynler çocuklarının bir şey yapmasını istiyorlarsa önce kendileri yapsınlar. Çoğu zaman söylemelerine bile gerek kalmadan çocuklarının kendilerini taklit edeceklerini göreceklerdir. Hatta öyle ki ebeveynlerin bile farkında olmadıkları en ince ayrıntıları bile kopya edecekler. Daha sonra ebeveynleri o davranışın kaynağı kendileri olduğunu anlayınca ne kusursuz bir gözlem ve noksansız bir taklitle karşılaştıklarını anlayacaklardır.

Karneler değerlendirilirken birçok evde çocukların kendilerini daha iyi yetiştirmesi gerektiğine dair öğütleri duymak mümkündür.

Peki, sadece bu öğüdü vermek yeterli midir? Anne baba olarak bizler de kendimizi geliştirerek örnek olmalı değil miyiz? İlim mezara kadar değil mi? Çocuğum kendini geliştirsin ben yerimde sayayım anlayışı yanlıştır. Ebeveynlerin çocuklar için bu isteklerine rağmen kendileri için tutarsız bir eğilim sergilemelerinin en büyük nedeni kendi hayatlarına sadece biyolojik olarak devam ettiklerine dair olan inançlarının psikolojik etkisi olabilir. Yani artık ebeveyn kendisi için; yeryüzünde yapılacak bir şey kalmadığına inanmışsa, hayatın tek gerçeğini ölüm olarak görmeye başlamışsa, ölümü bekler hale gelmişse, dünya defterini kapamış, ununu elemiş eleğini asmışsa yeni bir şey yapmak için bir neden bulamaz. Dünyayı bir imaret alanı değil de süresi dolunca taburcu olunacak bir nezarethane gibi görmüşse, dünyada kazanılacak her şeyi bir kayıp olarak algılamaya başlamışsa kendisini geliştirme ihtiyacı hissetmesi için de bir sebep bulamaz. Ve yeni kazanımlar peşinde koşmaz.

Hâlbuki yarın kıyamet kopacağınızı bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz hadisi şerifinde, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi ahret için çalışmamız gerektiğine dair öğütler bu konuda yol gösterici olarak önümüzde durmaktadır.

Ebeveynlerin kendilerini geliştirme motivasyonlarını durduran bu plato evresinde duraklamaları daha gidecek bir yer yok, daha yapacak bir şey kalmadı fikrine teslimiyetlerinden kaynaklanmaktadır. Bu kanıya ya kendilerine güvenmedikleri için yeni adım atmaya cesaret edememeleri ya da elini eteğini dünyadan çekmek istemeleri sebep olmaktadır. Bir başka sebep ise ebeveynin, kendisinin kibir içine düşmesidir. "Ben her şeyi biliyorum, öğrenecek bir şey kalmadı, hiçbir şeye ihtiyacım yok" gibi gizli açık ifadelerde ortaya çıkan fikri bunama türüdür. Bu tarz düşüncelere sahip ebeveynlerin kendilerini geliştirmeye gayret edebileceklerini sanmıyorum.

Bazen ebeveynler kendileri için ülküleştirdikleri hedefleri geçekleştirmemiş olabilirler. Hayatlarının amaçlarına ulaşamamış olabilirler. Veyahut çeşitli zorluklarla karşılaşmış ve o zorlukların içinden çıkamamış olabilirler. Kendilerinin de başarılı olamayacaklarına kesin bir kanaat getirdikten sonra başarısızlıklarının geriliminden sıyrılmak için kendi isteklerini, hedeflerini, amaçlarını vs çocuklarına aktarmaya gayret ederler.

Eskiden yaşayamadıkları başarı duygusunu çocukları üzerinden yaşamaya aldanırlar. Tüm gücünü ve enerjisini bu sefer çocuğunun gelişimine veren ebeveyn beklenti düzeyini yükseltir. Ve bununla çocuğu kamçılar. Çocuk bu beklentileri kendi için uygun hedefler olarak görmez veya başaramayacağına inanırsa ve başarısız da olursa anne babada bu sonuca büyük bir öfke oluşur.

Hâlbuki bu öfke aslında anne babanın kendilerine yönelik kızgınlıklarının bir ifadesidir. Dolayısıyla ebeveynler kendilerini plato evrelerinden çıkararak kendi hedeflerini yükselterek kendilerini geliştirmeyi tekrar gündeme almalıdırlar. Yarım kalmış istek ve hedeflerini kendi kendilerine gerçekleştirmeye çalışırlarsa hem kendilerini hem de çocuklarını kurtarmış olurlar.

İki günü birbirine eşit olan zarardadır hadisi şerifince yaşam boyu kendimizi geliştirerek hayat boyu öğrenmenin gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Müslüman hayatın tüm alanlarında kendini geliştirmeye devam etmelidir. Özelde bir konunun gerçek uzmanı akla gelen ilk ismi olurken, entelektüel bilgisiyle de inancını temsil etme becerisini arttırmalıdır. Genişlemesine entelektüel derinlemesine uzman olmalıdır.

Son olarak bu gayreti engelleyen önemli bir tehditten bahsetmekte fayda vardır. Başkalarına bakarak kendisini başkalarıyla kıyaslayarak ileri gidilemez. Kapitalist zihniyetin rekabet anlayışını çöpe atıp, Rahmani rekabet anlayışıyla dünden daha iyi olmaya gayret edelim. Dünden daha bilgili bir insan, daha anlayışlı bir insan, daha mücadeleci bir insan, daha sevgili bir insan, daha verimli bir insan...

Modern hayatın rekabet anlayışı ağacı yiten kurt gibidir. Kurtlar ağacı yemede birbiriyle yarışırken aslında kendi sonlarını hazırlarlar.

Tüm bu önemli hatırlatmalardan sonra ebeveynler olarak kendimizi nasıl geliştirebileceğimizden de ilerdeki haftalarda bahsedeceğiz.Diger Makaleler
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM   05/10/2017 16:44:06
ÇOCUKLARIMIZA HAYIR DİYEBİMEK.   03/02/2017 17:03:08
KURBAN VE ÇOCUK   25/09/2014 16:33:11
Çocuğum Anaokuluna Başlıyor   29/12/2009 19:43:28
Kardeş Kıskançlığı   29/12/2009 19:45:04
Problemli Çocuk   27/12/2011 15:53:35
Kullanıcı Adı
Parola
Parolamı unuttum!
YENİ NORMALDE, YENİLİKLERLE, SEÇKİN KADROSUYLA, TÜM HİJYEN KURALLARINA UYULARAK EĞİTİM-ÖĞRETİME KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDİYORUZ.


ÇOCUKLARINIZA HAYIR DİYEBİLİYOR MUSUNUZ?
DİYEBİLİYORUM, ÇÜNKÜ KARARLI BİR EBEVEYNİM.
ARASIRA DİYORUM.
HİÇ BİR ZAMAN DİYEMİYORUM ÇÜNKÜ ÇOCUĞUM BENİ İKNA EDİYOR.
Aktif Ziyaretçiler : 1
Bugun Gelen : 26
Toplam Gelen : 1603165
Copyright © Özel Akdeniz İncileri Anaokulu
Adres:  Örnek Mah. 1502 Sokak No:4 Manavgat Tel:  0242 746 87 78